RETROSPECTIVA INCEPUTULUI DE AN SPORTIV

In cadrul competitiei Slovenia Open, ajunsa la a sasea editie, ce s-a desfasurat intre 21 si 22 Martie, sportivii legitimati la C.S.A. Steaua, Trifan Ovidiu, Feher Zsolt si Mihaila Malina, au obtinut medalii de aur, argint, respectiv bronz, la categoriile lor de greutate.

La Omega Cup, eveniment aflat a a zecea editie, desfasurat la Belgrad, in Serbia in data de 1 Martie, sportivii Dulgheru Adrian, Cristescu Mihai si Iozu Stefan au obtinut medalii de aur, Cristea Andrei Vlad, medalie de argint iar Giomiade Adrian si Bugala Ianis s-au clasat pe locul trei, fiecare adjudecandu-si medalia de bronz.

Cu ocazia celei de-a 41a editii a prestigioasei competitii Dutch Open, care in acest an, a avut loc la Eindhoven si a primit peste 1300 de sportivi, au fost prezente si reprezentantele Lotului National de Taekwondo WTF, Mihaila Malina, Gireada Alexandra si Nedelcu Teodora.

Una dintre marile surprize ale evenimentului a avut loc la categoria Seniori Feminin -49Kg, unde sportiva Gireada Alexandra a invins-o fara drept de apel pe una dintre favoritele competitiei, luptatoarea de origine Rusa, Anastasia Valueva, totodata componenta a lotului olimpic rusesc. Palmaresul acesteia este impresionant avand printre altele un loc 3 la Campionatul European de Cadeti din 2007, locul 1 la Calificarile pentru Jocurile Olimpice de Tineret ce au avut loc in Tijuana in anul 2010 iar mai apoi tot Locul 1 la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore, locul 1 la Universiada de la Shenzhen din anul 2011, locul 1 la Campionatele Europene de Juniori din anul 2012 de la Atena si locul 2 la Campionatul Mondial de seniori din 2013, la Puebla, Mexic, precum si alte pozitionari pe podium la o serie de competitii G1 de renume.

Mihaila Malina, inscrisa la categoria Seniori Feminin -57Kg a dispus fara problem de sportiva Norvegiana, Elise Kristiansen, insa a pierdut la limita meciul cu reprezentanta Israelului, Bat-El Gatterer, sportiva care la randul ei a acumulat o experienta internationala impresionanta, obtinand ca rezultate de mentionat, locul 3 la Calificarile pentru Jocurile Olimpice din anul 2008 de la Istambul, locul 1 la Campionatul European de seniori de la St. Petersburg din anul 2010, fiind totodata o prezenta constanta pe podium la toate competitiile G1.

Trebuie mentionat ca rezultatele puteau sa fie superioare in conditiile in care delegatia ar fi putut sosi cu cel putin doua zile inaintea concursului, avand astfel posibilitatea unei acomodari mai bune pentru a face fata exigentelor acestor evenimente de talie mondiala, daca s-ar fi primit indemnizatiile de sustinere a activitatii sportive atat de mult trambitate de conducerea executiva a ministerului.

Se pare ca, conducerea executiva este preocupata cu rezolvarea unor diferente cat si asigurarea unor situatii personale, fapt ceea ce le-a  rapit timpul pentru semnarea din timp, a contractelor cu federatiile sportive, carora li se promitea ca anul 2014 va fi unul de exceptie cu contracte semnate in timp util si cu executii bugetare din luna ianuarie. Se pare ca se asteapta ca, Juniorii mici, categorie careia i s-a creat in 2014 un “buget separat” mobilizator pentru antrenori si sportivi, se va pune in aplicare dupa ce tinerii sportivi vor ajunge la stadiul de seniori. Federatia Romana de Taekwondo a reusit sa participe cu mare dificultate la cateva dintre competitiile importante de la inceputul anului, care fac parte din calendarul federatiei si reflecta continuitatea strategiei de crestere a experientei sportivilor nostril (vitala, in cazul competitiilor de kyorugi), cat si pastrare a formei sportive a celor mai buni, foarte necesara pentru obtinerea de puncte in palmaresul acestora, astfel oferindu-le sansa de a urca in ierarhia mondiala.

Trebuie subliniat in mod deosebit ca regulamentului de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016 se modifica, astfel incat calificarea directa fiind posibila doar pentru primii 6 sportivi clasati in Ranking-ul WTF si 2 sportivi pentru fiecare continent prin Wildcard (tragere la sorti in care nu intra decat urmatorii 4 clasati pentru fiecare categorie de greutate).

Asadar, responsabilii de derulare a programului de guvernare in domeniul sportului vor trebui sa-si assume responsabilitatea totala privind participarea sportivilor la Turneul de Calificare pentru Jocurile Olimpice de Tineret 2014 sau la Jocurile Olimpice Rio 2016, situatie aparuta prin amanarea semnarii contractelor cu Federatiile Sportive (Taekwondo WTF nefiind singura in aceasta situatie) si astfel se pierd timpi si resurse material si umane,care sunt exploatate din plin de alte tari, ce au conducatori responsabili si impartiali, cu orizont deschis catre provocarile secolului si organizati economic pentru a da continuitate programelor si sanse reale sportivilor pentru obtinerea victoriei si reprezentarea Romaniei la cel mai inalt nivel, ceea ce nu mai poate fi salvat decat de o prestatie de exceptie a sportivilor nostril.

Succes sportivilor Romani, oriunde se vor afla acestia! Uraa! Uraa! Uraa!

“Fie ca Dumnezeu sa ocroteasca fiii si fiicele neamului romanesc si asa sa ne ajute si pe noi cei responsabili de faptele lor, dupa implicarea noastra”