PRIMUL TEST PENTRU LOTUL NATIONAL DE TAEKWONDO IN ANUL 2018

Orasul Maribor din Slovenia va reprezenta prima oprire pentru lotul national de Taekwondo WT in anul 2018, in traseul acestora pentru acumularea punctelor necesare calificarii la Jocurile Olimpice Tokio 2020.

Maribor gazduieste astfel a zecea editie a Slovenia Open, competitie clasificata G1 in perioada 24 – 25 Februarie 2018.

Romania a fost o prezenta constanta la acest eveniment, atat prin prisma interesului acordat competitiilor clasificate G1, dar si prin prisma relatiilor foarte bune pe care Federatia Romana de Taekwondo WT le are cu omologii nostri din Slovenia, care la randul lor luat parte nu doar la evenimente organizate in Romania dar au avut si o implicare activa in sustinerea dezvoltarii sportivilor nostri de elita, prin prezenta in tara noastra a unor sportivi medaliati la Jocurile Olimpice la Stagiul Tehnic National si alte evenimente similare, in trecut.

In acest an, un numar de sase sportivi vor face deplasarea: Bajan Nicoleta, Simon Szabolcs si Ivanov Serena de la Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti, Musteata Liana de la Clubul Sportiv Ilyo Bistrita, Costea Luca de la Clubul Sportiv Oltenia si Buiga Ovidiu Paul de la Clubul Sportiv Somesul Apahida, acestia fiind condusi la suprafata de domnii antrenori Apostol Constantin si Muti Marius.

Rezultatele obtinute la editiile precedente ale Slovenia Open ne motiveaza sa credem ca si de aceasta data, echipa noastra se va intoarce cu medalii si implicit punctaje in rankingul mondial. Hai Romania!