BALKAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS, EDITIA 2013

Montenegro a fost in premiera gazda celei de a XV-a editii a Campionatul Balcanic.

Situat pe malul Marii Adriatice, orasul Bar este un centru cultural si sportiv important al tarii, fapt ce a condus la o buna organizare. Competitia a fost primita cu mult interes de catre autoritatile locale ce s-au implicat in sustinerea financiara si logistica, acestea fiind reprezentate de catre primarul orasului si alte personalitati cu ocazia deschiderii oficiale.

Delegatia Romaniei a fost condusa de catre Presedintele Federatiei si Secretarul General si a fost compusa din urmatorii tehnicieni:

Nedelcu Razvan

Pasniciuc Nicolae

Bigu Octavian

Popa Carmen (Arbitru International)

si sportivii:

Peter Laurentiu Virgil, Vamanu Andrei, Onita Alin, Condrea Tudor, Cilea Alexandru, Luca Gabriel, Mihaila Ancuta, Chiriac Elena, Ionescu Claudia, Leahu Claudia, Constantinescu Cristina, Matei Diana Nicola, Trifan Ovidiu, Nita Cristian, Lengyel Norbert Zoltan, Feher Zsolt, Suciu Teodora, Peter Ana Maria, Condurat Madalina, Nedelcu Teodora, Ghibu Iulian, Bodea Marius, Matei Denis Paul, Dumici Dan Alexandru, Stochici Georgel, Baby Christopher, Lare Simona, Gireada Alexandra Nicoleta, Mihaila Malina, Bajko Izabella si Zinveliu Denisa

Prestatia delegatiei noastre a fost foarte promitatoare dat fiind apropiata competitie de interes major, Campionatul European de Juniori 23-28 Septembrie 2013 gazduit de orasul Porto – Portugalia.

Sportivii nostri au obtinut urmatoarele medalii:

– Peter Laurentiu Virgil – Locul III – Cadeti M -33Kg

– Cilea Alexandru – Locul II – Cadeti M -49Kg

– Luca Gabriel – Locul I – Cadeti M +65Kg

– Mihaila Ancuta Dumitra – Locul I – Cadeti F -41Kg

– Trifan Ovidiu – Locul II – Juniori M -45Kg

– Feher Jozsef Zsolt – Locul II – Juniori M -68Kg

– Suciu Teodora – Locul II – Juniori F -44Kg

– Condurat Madalina – Locul II – Juniori F -55Kg

– Nedelcu Teodora – Locul II – Juniori F -63Kg

– Ghibu Iulian – Locul III – Seniori M -54Kg

– Matei Denis Paul – Locul II – Seniori M -58Kg

– Bodea Marius – Locul III – Seniori M -58Kg

– Dumici Dan Alexandru – Locul III – Seniori M -68Kg

– Stochici Georgel – Locul II – Seniori M -74Kg

– Baby Christopher – Locul III – Seniori M+87Kg

– Lare Simona – Locul II – Seniori F -49Kg

– Gireada Alexandra – Locul III – Seniori F -49Kg

– Mihaila Malina – Locul I – Seniori F -57Kg

– Bajko Izabella – Locul III – Seniori F -62Kg

Rezultatul fiind ocuparea urmatoarelor locuri in cadrul clasamentului general pe natiuni:

– Locul V la Categoria Cadeti

– Locul III la Categoria Juniori

– Locul II la Categoria Seniori

– Locul III la Clasamentul General

Trebuie avut in vedere ca toate rezultatele sportivilor nostri sunt remarcabile intr-un context in care dupa incheierea J.O. LONDRA 2013, regiunea balcanica, prin tarile membre, detine numarul cel mai mare de medalii obtinute la aceasta ramura de sport si astfel pozitia cea mai buna din lume.

Cum numarul sportivilor tineri a primat in cadrul acestei delegatii speram ca rezultatele si experienta acumulata sa creasca sansele noastre viitoare de a obtine noi performante in plan continental si mondial.

Avand in vedere specificul ramurii noastre de sport, principala preocupare este aceea de a construi in viitor loturile reprezentative bazate excluziv pe experienta competitionala a sportivilor si preocuparea tehnicienilor privind promovarea acestora (vezi TaekwondoRanking), iar astfel sa depasim cutuma primului clasat.

Specializarea tehnicienilor ramane deasemenea o axa prioritara, astfel un numar mare de tehnicieni a fost invitat sa participe la competitiile internationale, ocazii cu care au reusit sa insoteasca sportivii nostri si sa urmareasca deasemenea prestatia celorlalti tehnicieni prezenti, mai ales in zona aplicatiei procedurii de Video-Replay ce necesita o buna cunoastere a regulamentului dar si a exigentelor aplicarii acestuia. Efectele experientei acumulate in ultimul an s-au facut simtite cu ocazia desfasurarii competitiilor interne, ocazie cu s-au facut remarcati o buna parte dintre acestia.

Credem in buna expertiza acumulata de sportivii si tehnicienii nostri si nu ne ramane decat sa urmarim prestatia lor viitoare.

Cu prietenie.

Federatia Romana Taekwondo WTF