PERIPLUL PERFORMANTELOR CONTINUA

Noua metodologie si consecventa cu care sunt pregatiti sportivii nostri incepe sa produca rezultate intr-un mod constant.

Este o confirmare a efortului constant, depus in anii precedenti de catre federatie in cadrul programelor privind selectia si organizarea planurilor de pregatire si competitie.

Cu ocazia participarii la competitia internationala Austria Open, desfasurata la Innsbruck in Austria, una dintre cele mai cunoscute competitii, din punct de vedere tehnic, aspect datorat notorietatii participantilor dar si standardului de organizare, delegatia Romaniei a fost compusa din componenti ai lotului national, reprezentat de cluburile: CSA Steaua Bucuresti, CS Brilliant Botosani, CS Ilyo Bistrita, Xploziv Targu Mures si CS Somesul Apahida.

Rezultatele notabile ale sportivilor nostri au fost aduse de catre:

Rotaru Andrei, categoria -68kg, seniori, Locul 2
Toth Darius, categoria -33kg, cadeti, Locul 1

Ceilalti sportivi au avut per total o prestatie foarte buna, unii dintre ei reusind sa ajunga chiar in sferturile de finala, fiind opriti cu greu, spre finalurile meciurilor sau in repriza suplimentara (golden point).

Este de mentionat si laudat efortul financiar al cluburilor, participarea sportivilor fiind asigurata exclusiv de acestea.

Pentru a creste interesul tinerilor inspre marea performanta si a veni in sprijinul cluburilor si al sportivilor participanti la competitiile de clasa G, performantele obtinute vor fi premiate de catre federatie din veniturile proprii, precum si prin sprijinul unor parteneri.

Incheiem aceasta stire cu speranta ca in curand, sportivii nostri vor patrunde in plutonul principal de Grand Prix, iar prin asta sa ne apropiem de a doua optiune indirecta de calificare la Jocurile Olimpice viitoare.