LOTUL OLIMPIC DE TINERET SI LOTUL NATIONAL DE JUNIORI, CU ONOR VA SALUTA

Dupa succesive si epuizante antrenamente ce s-au impletit cu putinele momente de timp liber, avem o echipa sudata si motivata mai mult ca oricand, pentru obtinerea unor noi performante.

Sportivii nostri au traversat cu succes etapele preliminare de selectie si exigentele circuitului medical sportiv. Programul nutritional si calitatea alimentatiei a facut ca aceia ce trebuiau sa intre in categoria de greutate conform planificarii, sa se fi descurcat de minune, aflandu-se in cerintele categoriilor inainte de a incepe deplasarea.

Suplimentele de efort si activitatile destinate refacerii au contribuit la eficientizarea programelor tehnico-tactice si executia eficienta a tehnicilor favorite, punctate de sistemul electronic cu ocazia evaluarilor periodice. Testele si evaluarile psihologice si psihomotrice la care adaugam sedintele de terapie si meditatie au intrat in rutina sportivilor sustinand eficient piramida pregatirii sportive. Conditiile de cazare si masa ale sportivilor nostri s-au ridicat la asteptarile si nevoile etapei de pregatire si a obiectivelor propuse, aspect ce a contat foarte mult pentru confortul sportivilor nostri.

Timpul liber petrecut frumos si activ la bowling, cinematografe si evident prin plimbari relaxante in aer liber sub imperiul lecturii cerute de catre antrenorul coordonator, Apostol Constantin, a unor carti la alegere. Timpul liber a fost putin datorita orelor de matematica si limba engleza, asigurate prin concursul unor persoane calificate, aspect de care se face vinovat acelasi antrenor. Dupa decizia MTS si COSR avand in vedere istoricul pozitiv al performantelor federatiei noastre din ultimii ani, deplasarea, cazarea, masa si echipamentul sportivilor au fost asigurate prin grija celor doua institutii. Fata de aceasta decizie dorim sa transmitem sincere aprecieri comisiilor tehnice si conducerilor celor doua respectabile institutii ale sportului.

Sportivii nostri au dorit, avand in vedere ca vor pestrece sarbatoarea Invierii Domnului Isus Hristos, departe de casa, de familie si prieteni, sa ureze tuturor romanilor si crestinilor, un paste fericit!

Periplul unei performante incepe odata cu prima zi a pregatirii pentru aceasta.