CU DARZENIA LUI AHILE!

President’s Cup 2018, competitie aflata la a III-a editie, a aliniat la start un numar record de sportivi, circa 2750, ce au reprezentat 74 de natiuni din toate zarile globului pamantesc.

Gazda evenimentului a fost cetatea vestitilor luptatori atenieni, placa turnanta a Jocurilor Olimpice, Atena, competitia desfasurandu-se in perioada 25 – 29 Aprilie 2018.

Delegatia Romaniei a fost deasemenea numeroasa si de unde nu au lipsit sportivi de interes pentru generatia de schimb: Bura Mihai Cristian, Bajan Mihaela, Riti Ana, Rache Tania Maria, Badea Alexandru, Gherghina Andrei Costin, Buiga Paul Ovidiu, Muresan David, Pologatu Aurelia Chantal, Ion Andrei Razvan, Stan Miruna Georgiana, Solderea Selena, Ursu Rafaell Minel, Condre Tudor, Cosmin Alexandru Florin, Simon Szabolcs, Ivanov Serena, Manolescu Amelia Maria, Marcu Andreea Maria.

Delegatia noastra a fost condusa de doi dintre cei mai titrati tehnicieni, Clipea Sebastian si Muti Marius Nicolae, fiind insotiti de alti tehnicieni ai federatiei precum Mathe Sandor Andras, Buiga Traian Ovidiu si Ion Vasile Lucian. Acestia au asigurat un climat sigur si eficient in ceea ce privesc indatoririle ce le revin, sportivii nostri beneficiind de asistenta calificata. Totodata dorim sa multumim colegilor tehnicieni Clipea Sebastian, Buiga Ovidiu, pentru ca au pus la dispozitia sportivilor microbuzele lor si lui Mathe Sandor care sa oferit sa conduca microbuzul pus la dispozitie de federatie. Precum si in alte ocazii, sportivi de lot si cei aflati in obiectivul selectiei, au beneficiat de sprijinul exclusiv financiar si material, iar in cazul celorlalti intr-un mod partial.

Prestatia generala a celor inscrisi in acest concurs (de o asemenea anvergura) a fost pozitiva, oferindu-le posibilitatea exprimarii printr-o abordare tehnico-tactica personala. Au explorat noi optiuni de lucru folosind tehnici, posturi si comportamente diverse (in planul ofensiv, defensiv sau pasiv), in compania unor adversari puternici si experimentati.
Sunt de amintit aici cele trei victorii ale sportivei Bajan Nicoleta, ce a luptat la categoria de greutate 49 kg, fiind oprita cu greu in sferturile de finala de o foarte titrata sportiva din Ungaria. In aceeasi situatie, oprita cu greu in sferturile de finala de o adversara din Rusia s-a aflat si sportiva Rache Alexandra lacategoria 55 kg. Au avut deasemenea o prestatie buna sportivii Gherghina Andrei la categoria 74 kg si Marcu Andreea la categoria 59 kg.

Singura medalie obtinuta cu acesta ocazia este de bronz si a fost castigata de juniorul Bura Mihai la categoria de greutate 53 kg, care a trebuit sa se retraga din cauza unei accidentari la glezna piciorului stang (dealtfel picior favorit). Acesta a dovedit mult curaj pe fondul caruia a avut in permanenta o atititudine ofensiva, reusind astfel sa preia conducerea din primele secunde a celor 4 meciuri disputate, avantajul obtinut, a fost tinut cu tenacitate pe tot parcursul meciurilor castigate. El, a devenit astfel, micul nostru Ahile.
Tehnicienii nostri Clipea Sebastian si Muti Marius au avut si misiunea de a urmarii evolutia sportivilor si de a colecta date importante privind prestatia acestora din perspectiva competentelor calitative si cantitative specifice competitiei. Datele colectate, vor fi folosite pentru modelarea schemelor corporale si adaptarea acestora la nevoile etapelor de varsta in concurs cu cerintele categorie de greutate.

Participarea sportivilor nostri si-a atins obiectivul sportiv de etapa si a condus la o emulatie consistenta a membrilor delegatiei.