SLOVENIA OPEN 2019

Aceasta competitie are o componenta manageriala buna si atrage anual un numar mare de sportivi valorosi. Pentru acest motiv si bunele relatii dintre federatia noastra si omologii nostri din Slovenia, am decis ca si in acest an sa participam cu un lot de sportivi tineri la acest concurs.

Competitia s-a desfasurat in periodata 22-24 Februarie 2019 in orasul Ljubljana. Lotul cu care Romania a participat la acest concurs a fost format din:

  1. Nita Matei la categoria Juniori -68Kg
  2. Bajan Nicoleta la categoria Seniori -49Kg
  3. Badea Alexandru la categoria Juniori -73Kg
  4. Mihai Georgiana la categoria Juniori -52Kg
  5. Condrea Tudor la categorai Seniori -68Kg
  6. Simon Szabolcs la categoria Seniori -68Kg
  7. Ivanov Serena la categoria Seniori -62Kg
  8. Gherghina Andrei la categoria Juniori -73Kg

Numarul restrans de participanti a fost conditionat si de aceasta data deja cunoscuta lipsa a finantarii de la fiecare inceput de an, intreaga actiune fiind sustinuta de catre presedintele Federatiei Romane de Taekwondo WT

Competitia a fost inclusa in circuitul de clasificare mondiala G1 si aduce puncte pentru calificarea indirecta la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, aspect foarte motivant pentru unii dintre participanti, ce ridica evenimentul la un inalt nivel tehnic.

Sportivii nostri au avut o prestatie buna si au atins partial obiectivul participarii. Chiar daca nu au fost obtinute medalii, sportivii ce tocmai iesiti din periodata de refacere si la inceputul pregatirii pentru acest an au reusit punctaje si o conduita ce se aproapie de rigorile etapei in care ne aflam.

Prezenta sportivilor de varf a facut ca meciurile sa solicite sportivilor nostri, o prestatie de un inalt nivel tehnic si fizic, aceste cerinte impunand o abordare aparte, avand in vedere obiectivul participarii.

Competitia face parte integranta din programul de pregatire cu obiectivul obtinerii de performante la Campionatul Mondial si cel European din acest an, cat si de calificare directa la Jocurile Olimpice de la Tokyo si evident aspiratiile pe termen lung, fata de o posibila calificare la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Cu mijloace la limita dezamagirii si deloc usor in fata unei concurente ce intelege si investeste in dinamica si reprezentarea natiunii, ramanem optimisti fata de obiectivul nostru principal, anume, calificarea si obtinerea de performante la competitia regina: Jocurile Olimpice, intregul efort fiind canalizat in aceasta directie.