WORLD SCHOOL SPORT GAMES USF – U15

International Sport School Federation organizeaza in perioada 11-19/09/2021 evenimentul sportiv international WORLD SCHOOL SPORT GAMES USF – U15 (under 15 years old students), cunoscut de noi sub denumirea generica de “GIMNAZIADA”, organizatie si eveniment al carui membru cu drepturi depline isi desfasoara activitatea si disciplina sportiva olimpica Taekwondo WT

Programul pentru acesta actiune cuprinde proba olimpica de Kyorugi si sunt eligibili sportivi cu varste cuprinse intre 13 si 14 ani (impliniti), iar prin suma categoriilor de greutate se adreseaza in egala masura atat baietilor cat si fetelor.

Independent de vointa conducerii federatiei delegatia ce participa la acesta actiune,  este una redusa formata  din (3 sportivi) Busuioc Ingrid -47 kg, Zekria Sarwari -53 kg, Coman Bianca -51 kg, (1 instructor) Ion Lucian si (1 arbitru) Cucuzel Catalin. Balbele autoritatii centrale, costurile ridicate de cazare, masa, transport si indemnizatiile impuse de organizatori in lipsa unui alocatii bugetare dedicate actiuni, au contribuit la structura acestui lot. Avand in vedere importanta prezentei tarii noastre la acest Campionat Mondial Scolar, conducerea federatiei a decis sa folosesca pentru participare economiile realizate din veniturile proprii, fapt dealtfel dovedit bine calculat si inspirat, avand in vedere experienta dobandita si performantele obtinute de sportivi nostri.

  • Zekria Sarwari – locul 3, categ. de greutate -53 kg (medalia de bronz)
  • Delegatia noastra de TAEKWONDO WT  a fost onorata cu premiul pentru FAIR PLAY

Este de admirat fiecare copil ce alege sa practice sportul  impotriva vicisitudinilor vremii si mai mult ca prin energia lor superioara sa poata rupe sabloanele ce au condus la un grad ridicat de  contractie a constiintei colective, urmare a publicitatii excesive si pe alocuri a unor informatii dovedit false si nu doar, chiar  tendentios prezentate privind virusul SARS COV 19 si masurile legate de acesta.

Din pacate tineri sunt cel mai afectat grup social de starea actuala, aspect ce a influentat negativ si continua sa impieteze asupra  pregatirii si a starii psihice a tuturor celor implicati atat in fenomenul sportiv cat si in procesul de educatie.

Salutam, prezenta si prestatia delegatiei noastre la acesta competitie mondiala, aratand ca  sportivi nostri au dat dovada de constiinta personala si interes colectiv.

F.R.Tkd WT