GALEB TROPHY 2012

Unul dintre ilustrele personaje ale artelor martiale, BRUCE LEE a facut o remarca memorabila datorita pertinentei si realitatii pe care o reflecta.

„It doesn’t matter how many times you strike a practice target, it’s never going to strike you back.”

„Indiferent de cate ori lovesti o tinta de antrenament, aceasta nu te va lovi niciodata inapoi.”

Aceasta intelepciune propusa de noi spre studiul dumneavoastra, se aprecieaza a fi reflectia unei atitudini lipsite de elementele reale unei pregatiri adecvate pentru o situatie. Folosirea unor mijloace sau materiale in exces poate sa va distraga atentia de la ce urmariti cu adevarat. Atingerea unui scop depinde in egala masura de mijloacele si materialele folosite, de numarul si calitatea lor, dar si de virtutea de a le folosi in armonie cu sinele, dar totodata, raportandu-te la tot ce te inconjoara.

Intalnim foarte des in ultimi ani la tinerii nostri o atitudine lipsita de scop, de acel element central in jurul caruia ar trebui sa graviteze rezultatele lor. Am dorit sa prezentam acest fapt printr-un exemplu, printr-o masura, sau fie chiar prin simpla expunere, insa ne aflam in fata unei realitati atat de crunte, incat ne dezarmeaza pur si simplu.

Ignoranti si fuduli.

Prin aceste doua atribute s-au remarcat unii dintre sportivii nostri cu ocazia participarii la ultimile competitii interne si internationale. Ignoranti pentru ca impotriva tuturor conditiilor materiale si financiare destinate pregatirii, acestia continua seria esecurilor. Iar fuduli pentru ca persista impotriva aparentelor intr-un comportament arogant fata de obiective, fara schimbari atitudinale utile si responsabile, dar mai grav, punand lipsa de concentrare si eronata abordarea tehnico-tactica pe seama unor aspecte cel putin hilare; aceeasi placa uzata cu arbitrii, vremea de afara (ba prea cald, ba prea rece, ploua, sufla vantul), de ce? este Sambata si nu Duminica ziua de concurs, etc.

Rezultatele unor sportivi cu ocazia concursului GALEB Trophy – Belgrad 2012 vorbind de la sine, despre realitatea celor de mai sus sau mai jos relatate. Chiar daca s-au obtinut rezultate cu aceasta ocazie nu putem spune ca am atins, multumitor, toate sarcinile propuse. Astfel dupa un inceput de an promitator, in a doua parte sportivii Mihaila Malina si Feher Zsolt au abordat din ce in ce mai precar pregatirea sportiva si psihologica, rezultatele lor fiind sub asteptarile noastre. Acestia pe langa o prestatie competitionala ce a lasat de dorit, au avut un comportament rigid cu colegii si necooperant iar fata de tehnicienii ce au condus delegatia noastra o atitudine sfidatoare, lipsita de disciplina.

Nu in acelasi context putem vorbi de prestatia sportivilor Trifan Ovidiu si Gireada Alexandra a caror constanta in pregatire si obtinere de noi performante persista, ambii sportivi obtinand si la acest concurs foarte important medalii de argint (Clasa A, puncte in ranking-ul european). Cum deasemenea este de apreciat si performanta sportivei Bajko Izabella, medalie de bronz,  pozitie obtinuta urmare a doua victorii la scor in fata titratelor sportive din Serbia si Bulgaria. Concluziile tehnicienilor prezenti la acest concurs, Matei Georgeta (conducator degatie), Popa Ionut, Bigu Octavian, sunt foarte explicite si vorbesc in termeni foarte precisi despre toate sarcinile propuse pentru acesti sportivi, masura in care au fost atinse si de cine si nu numai. Este notabila si de succes prestatia sportivului Vladareanu George, ce a reusit obtinerea medaliei de aur, reconfirmand rezultatele anterioare si astfel devenind noul titular al lotului de Juniori.

DE NOTAT

Dominati de agresivitatea unei publicitati dezechilibrate prin mesajele transmise, tinerii nostri ajung victime sigure, devin captivi intentiei de a urma modele fictive si a consuma produse de calitate indoielnica. Cum starea de sanatate face diferenta pe termen lung intre cei slabi si cei puternici, tot aceasta sta ca precursor la obtinerea performantelor fizice si psihice umane. Incercarile noastre de a corela educatia lor ce in multe cazuri nu este din cea mai stralucita cu toate aceste provocari, in sensul de a prelua acele informatii ce pot fi evaluate si folosite in sinergie cu scopul lor sunt consistente si permanente. Cu toate ca lupta noastra dusa spre  corijarea mesajelor neadecvate varstei sau scopului pentru care sportivii nostri se pregatesc este inegala, credem in a starui si a ne implica in mod constant.

Dragi, antrenori, instructori si parinti, va rugam sa fiti alaturi de noi astfel incat sa ne asiguram ca impreuna vom oferi copiilor sansa unei vieti echilibrate, ce ar putea sa mareasca sansele viitoare ale acestora de obtinere a noi performante pe toate planurile.

Cu drag,

Federatia Romana de Taekwondo WTF