UNIVERSIADA 2019, NAPOLI, ITALIA

Universiada, sau Jocurile Mondiale Universitare, este o competiție internațională multi-sportivă organizată de Federația Internațională a Sportului Universitar (FISU) pentru atleții studenți. Numele este o combinație între numele de „universitate” și „olimpiadă”.

Cea de a 30-a ediție a UNIVERSIADEI se va desfășura anul acesta în orașul Napoli din Italia, in perioada 3 – 17 iulie 2019 și va fi gazda a peste 8.000 de sportivi ai universităţilor din 124 de ţări. Delegatia tarii noastre este formata din 102 sportivi, dintre care 7 sportivi de Taekwondo WT.

Federatia noastra, prin structura de specialitate condusa de catre Ursu Ciprian si Comisia Nationala de Promovare-Dezvoltare condusa de catre Matei Georgeta, a reusit in acest an organizarea Campionatului National Universitar in orasul Bolintin Vale in data de 8 Mai. Activitatea specifica de Taekwondo WT dedicata sportului universitar a decurs in foarte bune conditii, prezenta numarului mare de sportivi fiind un bun argument in cadrul procedurii de selectie.

Drept urmare, in baza performantelor universitare sportive si alte rezultate notabile obtinute in acest an, au fost selectionati un numar de 7 sportivi (6 masculin si 1 feminin), dupa cum urmeaza:

Caplea Cosmin            categoria -58 Kg.

Muresan David           categoria -63 Kg.

Dogari Nicolae            categoria -68 Kg.

Hagy Norbert categoria -74 Kg.

Hobjila George            categoria -80 Kg.

Luca Vasile                  categoria -87 Kg.

Marcu Andreea           categoria -57 Kg.

La propunerea domnului Clipea Sebastian, director al Colegiului Antrenorilor au fost nominalizati pentru a participa in calitate de antrenori la acesta competitie, urmatorii tehnicieni:

Moldovan Claudiu       antrenor Clubul Sportiv Universitar Stiinta Petrosani

Bigu Octavian             antrenor Clubul Sportiv Xploziv Tg. Mures

Costul deplasarii pentru 6 dintre sportivi a fost asigurat de catre Federatia Sportului Scolar si Universitar prin autoritatea MEC, iar pentru 1 sportiv costurile de cca 1.550 euro au fost suportate de catre federatia noastra, din economii ale veniturilor proprii.

In numele comunitatii noastre sportive, transmitem sincere aprecieri conducerii FSSU si colectivului tehnic si administrativ pentru organizarea si defasurarea procedurii primare de inscriere si in mod special pentru cea de inregistrare oficiala in care Doamna Ilie si colectivul FSSU, cand prezenti la datorie in Napoli, au sprijinit sportivii tarii noastre intr-un mod exemplar. Toata stima acestora.

Federatia noastra, prin efortul constant al presedintelui Constantin Apostol, a reusit organizarea si desfasurarea in foarte bune conditii a tuturor activitatilor necesare implementarii si dezvoltarii sportului scolar si universitar, acesta fiind si autorul primei programe de invatamant vocational sportiv pentru filiera educational-sportiva Taekwondo WT.

Disciplina sportiva olimpica Taekwondo WT este un domeniu de excelenta in interiorul careia tinerii dezvolta bune priceperi psiho-motrice, abilitati fizice de calitate, dar pe masura si in concurs cu acestea, dezvolta competente mintale superioare. Dealtfel, argument pentru care o mare parte din sportivii nostri aleg sa urmeze o facultate si mai mult, ulterior sa exceleze in domeniul ales.

Uram mult succes delegatiei nationale.

HAI ROMANIA!!!