CAMPIONATUL MONDIAL DE CADETI 2019

Participarea delegatiei Romaniei la Campionatul Mondial de Cadeti organizat in orasul Tashkent- Uzbekhistan , a fost o reusita atat din punct de vedere adminisrativ cat si sportiv.

Delegatia noastra a fost compusa din 12 sportivi si 3 tehnicieni, fiind prezenta in timp si revenind in tara fara evenimente. Efortul de a participa cu o delegatie largita a fost considerabil, in ajutor venind economiile si buna gestionare a veniturilor proprii ale federatiei.

Participarea sportivilor la acesta actiune cu caracter mondial este foarte importanta pentru sportivii nostri, dat find nivelul si numarul participantilor. Experienta, ingredientul principal al acestei discipline sportive a fost din plin gustat de noua generatie de sportivi , insa din pacate cu atat am si ramas.

Chiar daca sportivii nostri au avut o prestatie laudabila pentru acest moment, ei nu au reusit sa treaca de determinarea reprezentantiilor celorlalte natiuni. Sportivii nostri au reusit sa puncteze favorabil, insa lipsa de experienta si-a spus cuvantul, numarul punctelor pierdute fiind superior. Prestatia si cunostintele au exprimat un potential viitor, de la care vom si pleca in periplul urmatoarelor actiuni.